Duboki Hemijski Piling Lica: Efekti, Rizici i Saveti za Oporavak
Sve što treba da znate o dubokim hemijskim pilinzima lica, hiperpigmentaciji i njihovim efektima. Saveti za bezbednu primenu i oporavak.
Duboki Hemijski Piling Lica: Efekti, Rizici i Saveti za Oporavak
Duboki hemijski pilingovi, posebno oni sa fenolom, predstavljaju jedan od najintenzivnijih tretmana za regeneraciju kože. Ovaj postupak ne samo da uklanja oštećenja već stimuliše potpunu obnovu kože, čak i u dermisu. Međutim, zbog svoje agresivnosti, zahtevaju pažljivu pripremu i dugotrajan oporavak.
Šta je duboki hemijski piling?
Duboki hemijski piling koristi jake hemijske supstance (najčešće fenol) za kontrolisanu eksfolijaciju kože. Nakon 7 dana, koža počinje da se obnavlja, a efekti su vidljivi čak i nakon 20 godina. Postupak je posebno efikasan za:
- Premaligne tumore kože
- Duboke bore
- Hiperpigmentacije
- Ožiljke od akni
Procedura i bezbednost
Pre zahvata, neophodno je obaviti sve pretrage i osigurati da pacijent nema hronične bolesti poput dijabetesa ili srčanih problema. Osobe koje su koristile izotretinoin (lek za akne) moraju sačekati najmanje godinu dana nakon prestanka terapije.
Sam postupak se obavlja u opštoj anesteziji, jer fenol može biti kardiotoksičan. Klinika mora imati dobru ventilaciju kako bi se izbegle opasne pare fenola. Nakon tretmana, lice se prekriva cinkovim zavojima, a oporavak traje do dva meseca.
Oporavak i posle nege
Nakon tretmana, pacijenti su pod stalnim nadzorom tokom prvog nedelju dana. Koža je crvena, otečena i osetljiva, sa rizikom od infekcija. Sunčanje je strogo zabranjeno narednih godinu dana, posebno osobama sa svetlom kožom.
Uobičajene posledice uključuju:
- Milijume (male beličaste čvoriće) nakon 6 nedelja
- Povećanu osetljivost na sunce
- Potrebu za intenzivnom hidratacijom
Hiperpigmentacije i melanin
Hiperpigmentacije nastaju zbog poremećaja u sintezi melanina. Postoji nekoliko nivoa delovanja na pigmentaciju:
1. Ćelijski nivo (pre sinteze melanina)
Efikasne supstance:
- Tretinoin
- N-acetil glukozamin
- Kalcijev pantetein sulfonat
2. Inhibicija tirozinaze (enzima za sintezu melanina)
Deluju:
- Hidrokinon
- Azelainska kiselina
- Kojična kiselina
- Resveratrol
- Arbutin
3. Redukcija oksidacije melanina
Antioksidansi:
- Askorbinska kiselina (vitamin C)
- Glutation
- Alfa-tokoferol (vitamin E)
Prirodni retinoidi vs. sintetički
Mnogi proizvodi tvrde da sadrže "prirodne retinoidne analoge" iz biljaka (npr. šipak, lan). Međutim, ove supstance ne mogu se porediti sa kliničkim retinoidima poput tretinoina. Njihov efekat je blag i ne može zameniti farmakološke preparate.
Salicilna kiselina za kućnu upotrebu
Za blaže pilinge, salicilna kiselina (BHA) je izbor za masnu i aknogenu kožu. Optimalna koncentracija je 2-5%, a pH mora biti ispod 4 da bi bila efikasna. Kućni preparati se mogu pripremiti rastvaranjem salicilne kiseline u etanolu ili propilen glikolu.
Zaključak
Duboki hemijski pilingovi su moćan alat za rejuvenaciju kože, ali zahtevaju stručno sprovođenje i rigoroznu posle negu. Za blaže probleme, kombinacija AHA/BHA kiselina sa retinoidima može dati odlične rezultate bez rizika. Ključ uspeha je doslednost i strpljenje - efekti se postepeno manifestuju kroz nekoliko meseci.